Invasion of the Body Snatchers uit 1978 is een van mijn favoriete science-fiction films ooit en ongetwijfeld een van de beste remakes allertijden, net als The Thing (1982) of The Fly (1986). Opmerkelijk aan laatstgenoemde remakes is dat ze beiden beter zijn dan hun oorsprong. Of dat het geval is met Invasion of the Body Snatchers kunnen we vanaf vandaag in de bioscoop ervaren, want Don Siegels klassieker draait nu in een handvol Nederlandse bioscopen.
Dr. Miles Bennel (Kevin McCarthy) keert terug naar zijn praktijk, en ontdekt dat enkele patiënten last hebben van paranoïde waanbeelden. Allen denken ze dat vrienden of familieleden niet zijn wie ze lijken. In het begin is hij sceptisch, maar uiteindelijk raakt hij er toch van overtuigd dat er iets vreemds is gebeurd. Hij besluit uit te zoeken wat.
Als je denkt aan de jaren 50 science-fiction film dan denk je al gauw aan mensen in monsterpakken en UFO’s aan touwtjes. Invasion of the Body Snatchers laat zien dat het ook anders kon. Dit meesterwerk van de regisseur van Clint Eastwood vehikels als Dirty Harry (1971) en Escape from Alcatraz (1979) omzeilt voor de hand liggende clichés en duikt in op thema’s als angst voor identiteitsverlies. Natuurlijk bestaat er een verband met de meeste films uit die tijd, namelijk de angst voor een atoomcrisis en ‘het rode gevaar’, maar Siegel pakt het een stuk subtieler aan waardoor Invasion of the Body Snatchers angstaanjagend genoeg nog steeds relevant is.
Natuurlijk blijft dit een jaren 50 film, dus op het gebied van expressie en muziek nog steeds wat theatraal, maar vreemd genoeg is het niet moeilijk om je in te leven in de situatie van Dr. Bennel, gespeeld door Kevin McCarthy (die ook een onvergetelijke cameo heeft in de remake). Het maakt van Invasion of the Body Snatchers misschien wel de engste film uit de voor velen lachwekkende (op filmgebied) jaren 50 en dat is een enorme prestatie van Siegel.
Invasion of the Body Snatchers draait vanaf vandaag o.a. in De Filmhallen in Amsterdam.